KRIVAN by Qπш Robert Kupisz zima 2017/18

Kto

1 grudnia 2016 roku odbyła się premiera kolekcji KRIVAN by Qπш Robert Kupisz, sezon zima 2017/18.  „Krivan” to szczyt w południowo-zachodniej części Tatr, o charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołku, od którego wziął swoją nazwę.

Gdzie

Pokaz kolejnej kolekcji projektanta odbył się w praskiej hali Soho Factory. Dla zainteresowanych marką i projektantem, nie jest to zaskakujące, bo Robert Kupisz – jak wspomniał w jednym z wywiadów – bardzo lubi klimat hali Soho i uważa, że pasuje on do charakteru marki. Reżyserką pokazu była oczywiście Kasia Sokołowska.

kolazkupisz1-800x600fot.Akpa

Co mnie zaskoczyło

Przede wszystkim scenografia, jak zawsze dopracowana u Roberta Kupisza. Modele i modelki wychodzili z podświetlonej parzenicy. Parzenica to zdobny ornament hafciarski lub aplikacja poniżej „przyporów” spodni góralskich. Oczywiście został on zinterpretowany na nowo, pod kątem zgodności z charakterem marki. I daję 5 + tej interpretacji!

Podczas pokazu z góry sypał się śnieg, srebrzysty pył, dzięki któremu widzowie mogli poczuć się jak w bajce. Z kolei muzyka zapewniła podniosły klimat, dynamiczna smyczkowa „Orawa” Wojciecha Kilara, inspirowana górskim folklorem, idealnie wpasowała się w całość, podkreśliła majestat matki natury.

Materiały i kolorystyka

Kolory to przede wszystkim: czernie, odcienie szarości, pudrowe róże, biel i błękity. Materiały: bawełna, etamina bawełniana (jest miękkim i przewiewnym materiałem, który swój lekki, eteryczny wdzięk ujawnia podczas ruchu), wiskoza oraz wielkie sztuczne futra.

kolazkupisz2-800x600fot.Akpa

Inspiracje

,,Pomysł na powstanie kolekcji zrodził się w mojej głowie podczas zeszłorocznej wizyty w Kościelisku. Miałem tam okazję poznać mieszkańców regionu i ich tradycje, lokalną sztukę i muzykę. W góralach zachwyciła mnie autentyczność, siła charakteru, przywiązanie i miłość do miejsca w którym żyją. Gdy jestem w górach to czujędominację przyrody nad człowiekiem. Tatry sprawiają, że odnoszę wrażenie jakbym był w gotyckiej świątyni. Przerażają mnie ale jednocześnie fascynują.’’ –  mówił projektant o źródłach KRIVAN.

Obok tradycji i folkloru, projektant sięgnął po połączenie górala ze snowboardzistą. Dlaczego? odpowiedź znajdujemy we fragmencie wywiadu: „Równie mocno jak klimat Tatr fascynują mnie snowbordziści, którzy mają w sobie niesamowity luz i kojarzą mi się z wolnością”.

Bohaterem pierwszoplanowym kolekcji KRIVAN pozostaje jednak Janosik – legenda polskich gór, doskonale wszystkim znana. Po pokazie moje pierwsze myśli oscylowały wokół odczucia, jakbym przed chwilą zobaczyła współczesnego Janosika z jego jakże współczesną dziewczyną, ale dziewczyną świadomą swoich walorów i swojej atrakcyjności, pewną siebie. Muszę przyznać, że ta wersja Janosika wzbudziła we mnie ogromne emocje! Chapeau bas…

 robertkupiszkolaz3-800x600fot.Akpa

Modelki i modele

Uzupełnieniem charakterystycznych sylwetek stworzonych przez Roberta były kozaki i sandały marki Kazar oraz sportowe obuwie Reebok. Po raz kolejny pojawiły się też skarpety i getry, które powstały we współpracy firm Qπш i Gatta. W kwestii biżuterii królowały projekty Elixa i perły Apart, złote damskie zegarki Elixa oraz sportowe modele Aztorin.

Niezmiennym pozostaje fakt, że Robert Kupisz dba o każdy detal stylizacji modelek. Makijaż i fryzura musi idealnie grać z charakterem kolekcji. Make-upy bardzo delikatne, a włosy ozdobione wiankami i długimi warkoczami, wpasowały się z gracją w klimat folkloru i nonszalancji.

 Podsumowując… 

Robert Kupisz pokazał, że jest różnica pomiędzy kopiowaniem a pozytywnym czerpaniem. Pomiędzy wstrętną kalką a ciekawą interpretacją. Udowodnił, że jeszcze nie raz nas zaskoczy. Brawo brawo brawo!!!

kolazkupisz4-800x600fot.Akpa

 

FullSizeRender-85

Brak komentarzy.

Co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close